Kamery live
prognoza pogody

132 rocznica urodzin Antoniego Skrobuta, więźnia Auschwitz

6 marca 2021 11:33

Poznajcie Antoniego Skrobuta. Urodził się 6 marca 1888 roku w Sieniawie. Był szewcem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 10 stycznia 1941 roku.

132 rocznica urodzin Antoniego Skrobuta, więźnia Auschwitz

“W mroźny zimowy wieczór 10 stycznia 1941 roku na rampę kolejową w pobliżu Bauhofu wjechał pociąg wiozący kolejny transport, liczący 271 mężczyzn zabranych z więzień : w Tarnowie ( 169 osób ) i Montelupich w Krakowie 9 102 osoby ).

“Tu czekali na nas oprawcy, kompania obozowa SS – wspomina po latach Stanisław Serafini ( nr 9307 ) – Zgotowała nam ona w błyskawicznym tempie mrożące krew w żyłach przyjęcie. Wśród okrzyków – << los, los, schnell, ihr Schweine >> – oraz donośnego szczekania i ujadania psów, którymi nas szczuto, esesmani zrzucali nas z wagonów, bijąc kolbami karabinów. Popychali nas oraz kopali podkutymi butami, gdzie popadło.”

Wystraszonych i zupełnie zdezorientowanych mężczyzn ustawiono piątkami i popędzono na obozowy plac apelowy, a stamtąd, po kolejnym przeliczeniu, wprowadzono do bloku nr 25 ( wówczas 17 ), gdzie stłoczeni w jednej izbie dotrwali do rana.

Wczesnym rankiem nowo przybyłych poddano rutynowej procedurze rejestracji. Wszystkie związane z tym czynności, a więc oddanie własnej odzieży, golenie, strzyżenie, kąpiel, dezynfekcja, odebranie obozowej odzieży, musieli wykonywać w przepisowym obozowym tempie, to znaczy w biegu. Przy akompaniamencie wściekłych wrzasków esesmanów, bici pałkami, przebiegli do bloku 9 ( obecnie 24 ) , gdzie spisano ich personalia i wydano numery obozowe, od 9133 do 9403. Od tego momentu stali się więźniami – ” numerami ” KL Auschwitz.”

KSIĘGA PAMIĘCI

Antoni Skrobut od tamtej pory stał się numerem 9394. Dalsze Jego losy nie są znane.

/autor: Sebastian Śmietana/

redakcja 06.03.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również