Kamery live
prognoza pogody

131. rocznica urodzin Floriana Jąkały, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

4 lipca 2022 16:42

Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony w celu eksterminacji narodu polskiego. Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku.  Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi, jak również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy.  W I transporcie do KL Auschwitz znalazł się także Florian Jąkała, którego postać dziś przypominamy .

131. rocznica urodzin Floriana Jąkały, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz
 
Florian Jąkała urodził się 4 lipca 1891 roku w Nowym Targu. Aresztowany i osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.
 
14 czerwca 1940 roku Florian Jąkała został przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 236. Zginął 22 września 1940 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.
 
mat. nadesłane
os 04.07.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również