Kamery live
prognoza pogody

10,5 ha lasu – wycinka pod nową zakopiankę (zdjęcia z lotu ptaka)

Wyciszenie Włącz dźwięk

10,5 hektara lasu wycięto w Borze Kombinackim pod budowę nowej zakopianki. Inwestycja, zgodnie z zapowiedzią, ma ruszyć wiosną tego roku. Generalna Dyrekcja wciąż czeka na decyzję ZRID, wydawaną przez wojewodę małopolskiego.

Przypomnijmy, że w miejscu wycinki, naprzeciwko betoniarni Żanex zlokalizowany będzie węzeł Nowy Targ Zachód. Stamtąd trasa pobiegnie w stronę węzła południowego na wysokości Castoramy, gdzie znajdzie się wylot na starą zakopiankę oraz projektowaną południową obwodnicę miasta. Nad ulicą Ludźmierską wybudowana zostanie estakada, prowadząca w kierunku zachodnim. Trasa przez las budowana będzie na nasypie.

Wybranym w przetargu wykonawcą inwestycji budowy drogi ekspresowej na odcinku Rdzawka-Nowy Targ jest firma INTERCOR z Zawiercia. 

We wrześniu 2019 roku została w Urzędzie Wojewódzkim złożona kompletna dokumentacja potrzebna do wydania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, czyli tak zwanej decyzji ZRID. Na jej przygotowanie projektanci mieli 23 miesiące, ale praktycznie uporali się z tym w rok. By wydać decyzję ZRID, Urząd Wojewódzki ma teoretycznie trzy miesiące. Doświadczenia inwestora, czyli krakowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wskazują jednak, że oczekiwanie na nią może być i 7-miesięczne. Decyzja ZRID jest właśnie tym dokumentem, który wskaże działki przeznaczone do wykupu. Dopiero jej wydanie uprawni rzeczoznawcę do wejścia w teren i dokonania wyceny działek według ich wartości rynkowej.

Biorąc pod uwagę wszystkie te terminy, rozpoczęcie budowy – jak przewiduje inwestor – możliwe byłoby na wiosnę, a konkretnie w maju 2020 roku, mimo, że oficjalny harmonogram dla tego odcinka mówi o końcu sierpnia jako o czasie rozpoczęcia robót. 

Niewzruszalna pozostaje data oddania ostatniego odcinka drogi ekspresowej – to koniec października 2023 roku.

 

screeny: youtube Lukas Kowalski/wizualizacja

zdjęcia pk

W Borze Kombinackim – ruszyła wycinka pod nową „zakopiankę”

Budowa odcinka Rdzawka – Nowy Targ ruszy na wiosnę

Piotr Starmach 05.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

5 komentarzy
Maciek355 14:13 06.03.2020

Już dawno to powinno być zrobione tak jak w kazdym cywilizowanym kraju. A ekolodzy niech zajmą sie sadzeniem drzew gdzie indziej jak mają problem z zaakceptowaniem ze Polska w koncu chce sie rozwijać.

Paweł 08:24 06.03.2020

Czy trasy rowerowe które W tym miejscu są będą zlikwidowane?

Czlowiek 18:17 05.03.2020

Straszna ta ineestycja.Pluca miasta zabrane.Bez zadnej konsultacji.AKURAT PRZEZ LAS albo resztki z lasu.

Kierowca 21:42 05.03.2020

A co przez rynek ma iś😁😁

Loko 16:21 05.03.2020

Widze ze wojewodzie nie spieszy sie zwydaniem ZRID. Jeszcze troche poczeka i PiS nie zdarzy zrobic szopki z wbiciem pierwszej lopaty przed wyborami prezdenckimi.

Zobacz również