Kamery live
prognoza pogody

103. rocznica urodzin Stefanii Romik, więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

5 maja 2022 17:15

18 kwietnia minęła 103. rocznica urodzin Stefanii Romik, urodzonej w Rogoźniku, więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

103. rocznica urodzin Stefanii Romik, więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Poznajcie Stefanię Romik. Urodziła się 18 kwietnia 1919 roku w Rogoźniku. Aresztowana w Zakopanem, trafia do KL Auschwitz transportem z 28 stycznia 1943 roku. W transporcie tym znalazły się inne więźniarki z Czarnego Dunajca, Zakopanego, Klikuszowej, Chabówki, Zubsuchego, Rabki, Jabłonki, Krościenka, Szczawnicy i Nowego Targu.
„28 stycznia 1943 roku przybył do KL Auschwitz kolejny transport więźniarek z więzień w Tarnowie i Krakowie, liczący 515 osób. W obozie oznaczone numerami od 32089 do 32603.
     Na dworcu towarowym w Krakowie do pociągu wiozącego więźniarki z tarnowskiego więzienia dołączono więźniarki z więzienia Montelupich. Do obozu kobiecego w Birkenau przybyły wieczorem. Formalności związane z przyjęciem do obozu trwały kilka dni. Po ich zakończeniu rozmieszczono więźniarki w barakach mieszkalnych. 
(…)
    Więźniarki zatrudniono przede wszystkim przy pracach porządkowych wewnątrz obozu np. Przy odśnieżaniu ulic obozowych lub przy rozbiórce okolicznych domów po wysiedlonych mieszkańcach. Niektóre więźniarki, po okresie wstępnej adaptacji, znalazły zatrudnienie pod dachem, co dawało pewną szansę przeżycia w trudnych obozowych warunkach.”

KSIĘGA PAMIĘCI

Stefania Romik stała się numerem obozowym 32354. Została zwolniona z obozu i opuściła go 28 sierpnia 1943 roku razem z urodzoną w obozie 22 lipca 1943 roku córką Marią – numer dziecka nieznany.

mat. nadesłane – Sebastian Śmietana

os 05.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również