Kamery live
prognoza pogody

100 tysięcy na monitoring wizyjny w mieście

27 lipca 2021 11:00

NOWY TARG. Władze miasta zdecydowały o unowocześnieniu i rozbudowie systemu monitoringu. Tym bardziej, że pojawiły się na to środki.

100 tysięcy na monitoring wizyjny w mieście

Po awanturze przy okazji spotkania Koalicji na rynku, po urwaniu głowy Kwietnej Damie, po notorycznych aktach wandalizmu, chuligaństwa; po wypadkach samochodowych, niszczeniu mienia, dewastacji kwietników, koszy i znaków drogowych – nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne są czuwające całą dobę oczy kamer.  

– Monitoring miejski jest teraz z w różnym stanie, ponieważ w różnym czasie był rozbudowywany – mówi burmistrz Grzegorz Watycha. – Najstarsze, pierwsze kamery obrotowe są już do wymiany, ponieważ najzwyczajniej się zużyły. A technika, która już poszła do przodu, nie pozwala na takie proste wymiany samych urządzeń, bo za niegdysiejszą cenę można dziś zamontować o wiele lepszy sprzęt. Mamy kamery, które były instalowane w ramach rewitalizacji płyty rynku, ale one nie są obrotowe. Mimo, że działają, dziś dostępne są takie, które pozwalają zarejestrować obraz z większą ostrością. 

Pora aktywności wandali to bowiem noc, a wtedy ważne jest uchwycenie detali pozwalających na bezsporną identyfikację sprawców. Kamery stacjonarne skierowane są natomiast na parkingi, gdzie najczęściej dochodziło do stłuczek. A niezależnie od monitoringu miejskiego, policja korzysta też z systemów zamontowanych na prywatnych budynkach.

Ponieważ monitoring to elektronika czuła na wyładowania atmosferyczne, w różnych punktach, zwłaszcza na parkingu przy Hali Lodowej i na starym miasteczku komunikacyjnym, dochodziło do spalenia tych urządzeń. Dlatego planowana wymiana musi objąć też skuteczne zabezpieczenia. 

– Na koniec trzeba spiąć to wszystko w całość, żeby monitoring nie nastręczał problemów z obsługą, bo tych kamer przybywa – zaznacza burmistrz. – Są kamery na osiedlach – te, które były instalowane na blokach Spółdzielni Mieszkaniowej. Powstają też nowe monitorowane obiekty – jak miasteczko ruchu drogowego. Będzie i pumptrack.

Wielu mieszkańców oczekuje jednak, by monitoring był pierwszym ogniwem łańcucha szybkiego reagowania i by ktoś non-stop czuwał przy monitorach, natychmiast powiadamiając policję o wyczynach wandali, pijanych osobnikach, bijatykach, stłuczkach, nocnych hałasach, nawet podejrzanych sytuacjach.

– Reakcja może tylko w ciągu dnia, bo wtedy pracownik śledzi monitory – tłumaczy gospodarz miasta. – A do takich natychmiastowych zgłoszeń musielibyśmy mieć obsługę w godzinach nocnych i to kilkuosobową. Jeśli ponadto nie ma w pobliżu patrolu, to i tak interwencja szybko nie nastąpi. Najważniejsze, żeby zapisał się obraz i jeżeli są zgłoszenia osób pokrzywdzonych, poturbowanych czy doszło do jakichś aktów wandalizmu, wtedy policjanci przyjeżdżają do urzędu, z pomocą pracownika odszukują ten moment z różnych kamer, które mogły go zarejestrować i na nośniku elektronicznym otrzymują zapis. Tylko taką drogą możemy to przekazywać. Osoba, która zgłasza się tutaj i chce coś zobaczyć – nie ma takiej możliwości. Najpierw musi zgłosić na policję i to policja przyjeżdża po zapis z kamery. Myślę, że sprawdza się to rozwiązanie. Przesyłanie sygnału do Komendy Powiatowej nie jest celowe, bo tam też nie ma ludzi, którzy mogliby śledzić na monitorze, czy coś się akurat w mieście czy w innych miejscowościach nie dzieje.

W każdym razie decyzja o zmodernizowaniu i rozbudowie systemu monitoringu zapadła. Radni przegłosowali zmianę w budżecie i 100 tys. zł zostało przeznaczonych na to zadanie służące prewencji oraz bezpieczeństwu publicznemu. Oznacza to przede wszystkim zamontowanie nowych kamer w miejsce starych zużytych – tych obrotowych na rogach rynku, które działały wiele lat i przysłużyły się do wykrycia wielu sprawców zdarzeń drogowych oraz innych przestępstw i wykroczeń. Muszą też być rejestratory, bo potrzebna jest pamięć do przechowywania przez jakiś czas zapisu. Monitoring będzie też rozbudowywany w innych rejonach miasta – tam, gdzie było zgłaszane takie zapotrzebowanie.

Monitoringowe przedsięwzięcie będzie prawdopodobnie realizowane jesienią.   

(asz)

Anna Szopińska 27.07.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również