Reklama

Zespoły regionalne na Jarmarku Podhalańskim

Skoro Jarmark Podhalański to nie może zabraknąć zespołów ludowych, którymi 18 sierpnia (piątek) o godz.15.00 rozpoczniemy tegoroczny Jarmark. Będą z nami: Grupa Ludowego Tańca Starszych "Lelija" (Litwa); Żeńska Grupa Taneczna "Katpedeles" (Litwa); Narodowy Zespół Instrumentów Ludowych „Krynica” (Białoruś) oraz lokalne zespoły regionalne: Hyrni i Młode Podhale.

Zespoły regionalne na Jarmarku Podhalańskim

Grupa Ludowego Tańca Starszych "Lelija"

Lilia - lelija jest przedstawiona w herbie miasta Wilkawiszkis. Pod nazwą „Lelija” 10 lat po temu utworzyła się grupa ludowego tańca starszych, która reprezentuje Centrum Kultury miasta Wilkawiszkis. Grupę tworzą rodzinne pary, które połączyły się w jedną dużą rodzinę tancerzy. Występują często na różnych koncertowych scenach Litwy, gdzie celebrują narodowe święta i spędzają wolny czas. Ze swoim programem zespół był w Polsce, Włoszech oraz Macedonii. W repertuarze "Lilii" znajdują się ludowe sceniczne tańce, a także tańce innych narodów świata. Kierownikiem artystycznym jest Irena Šunokiene.

Żeńska Grupa Taneczna "Katpedeles"

Katpedeles to kwiat pól, proste znaczenie tego słowa - kocie pięty, a symbolizuje ono kobiecość i magię. Przeszło 10 lat temu młode kobiety uciekły od życiowej rutyny i założyły taneczną grupę w Centrum Kultury miasta Kibartaj. Na repertuar Grupy Tanecznej składają się litewskie ludowe stylizowane tańce i tańce narodów świata m. in. romskie i żydowskie. Stylizowane są też kostiumy taneczne odpowiadają rozumieniu estetyki współczesnego człowieka. Zespół "Katpedeles" często tańczy na scenach różnych miast rodzinnego kraju, ale na międzynarodowym festiwalu udział wystąpi po raz pierwszy. Spodziewamy się, że będzie to początek dużej drogi koncertowej. Kierownikiem artystycznym jest Irena Šunokiene.

Narodowy Zespół Instrumentów Ludowych „Krynica”

Członkowie zespołu to profesjonalni muzycy i nauczyciele, którzy pracują w Szkole Sztuk. Osnowę repertuaru stanowią znakomite utwory różnych narodów świata. Zespół był wielokrotnie nagradzany na krajowych i międzynarodowych konkursach. Zespół reprezentuje miasto Marina Gorka, Białoruś. Kierownik zespołu: Andriej Fedenkow.

Na 17. Jarmarku Podhalańskim nie może zabraknąć „naszego” regionu. Zatem tuż po Paradzie, która oficjalnie rozpocznie Jarmark wystąpią dla Państwa od godz.17.45 Zespoły regionalne „Hyrni” i „Młode Podhale”. Hej!

Zespół regionalny „Hyrni”

Zespół powstał w lutym 1974 roku w Nowym Targu. Początkowo działał pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kulutry w Nowym Targu, pod nazwą Śwarni. Od 1981 roku działa przy Zakładowym Domu Kultury NZPS "Podhale" w Nowym Targu jako zespół "Hyrni". W związku z upadłością NZPS "Podhale", od 1993 roku, bazą jego działania jest ponownie Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Członkowie zespołu to w szczególności młodzież wywodząca się z rodzin góralskich zamieszkałych na Podhalu. Poprzez lata swej działalności, zespół "Hyrni" uczestniczył w licznych festiwalach, przeglądach, konkursach, imprezach w kraju i za granicą. Zespól prezentuje w zwyczajach, tańcach, śpiewie, muzyce, gwarze oraz strojach wciąż żywy folklor górali Skalnego Podhala. Kierownik zespołu: Maciej Warpecha.

Zespół regionalny „Młode Podhale”

Zespół Młode Podhale działa przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Został założony w październiku 2010 roku przez śp Andrzeja Stocha dzięki przychylności rektora PPWSZ Prof. Stanisława Hodorowicza. Zrzesza młodzież studiującą na PPWSZ a także uczniów szkół średnich i absolwentów innych uczelni. W zespole prowadzona jest również grupa, w której można nauczyć się góralskiego śpiewu i tańca od podstaw. Na chwilę obecną Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale” liczy około 80 osób. Obecnie opiekę nad zespołem z ramienia uczelni sprawuje dr Maciej Hodorowicz, kierownikami są Paulina Peciak i Daniel Szewczyk.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.
Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń

Reklama

Reklama

News portal

Informacje z Podhala

  • Dołącz do nas:

Kontakt

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • tel. 18 266 99 00
  • tel. +48 500 044 960

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ